Bichectomy, Yanak İnceltme Estetiği (Hollywood Yanağı)

Son zamanlarda en çok tercih edilen bichectomy (bişektomi), yüzde yanak bölgesinde inceltme yapılarak estetik işlemidir. Daha çok bilinen Hollywood yanağı olarak bilinmektedir. Bunun nedeni ise Hollywood yıldızlarının en çok tercih ettiği estetik işlemlerden biri olduğu için adını da buradan gelmektedir.Birçok Hollywood yıldızının yüzleri incelendiğinde birçoğunda bu müdahale yapılmıştır. Bişektomi işlemine Bichat yağ aldırma olarak da isimlendirilmektedir. Bu yöntem Dr. Bichat tarafından bulunduğu için onun adına ithafen bu ad verilmiştir.Güzelliğin evrensel formülü olarak bildiğimiz altın orandan bahsedilmektedir.

Yüz şeklinde çene, yanak ve yüzde bulunan diğer bölgelerin belli oranlarda olduğu bir altın oran vardır. Bu orana göre çene ve yanakların olduğu bölgede bir üçgen oluşturulmasıdır. Sizde keskin ve kenarları belirgin hatlara sahip bir yüze sahip olmak istiyorsanız bişektomi işlemi yapılması gerekmektedir. Bişektomi yani yanak inceltme estetiği ile yanak yağları alınarak daha belirgin yüz hatları elde edilir. Böylelikle daha güzel ve çekici bir görünüme sahip olunmuş olur. Makyaj yapılırken uygulanan kontör işlemi sonucu elde edilen görüntü bir estetik müdahale ile yapılması olarak da açıklanabilir.

Hollywood Yanağı (Bichectomy) Yanak İnceltme Estetiği

Bişektomi adı verilen yanak inceltme estetiği kolay cerrahi bir müdahale ile yapılan bir estetik müdahaledir. Son zamanlarda hem kadınlar hem de erkekler tarafından en çok tercih edilen estetik işlemlerden biridir. Bichectomy, yüz hatlarını daha belirgin hale getirebilmek için yanakta bulunan fazla yağların alınması ve elmacık kemiklerin belirginleştirilmesidir. Bişektomi, elmacık kemiklerinizin ortaya çıkarır, çene ve yüz ovalini daha ince gösterir. Küçük bir işlem ile yüzünüzün bütün havasını değiştirir. Bunların yanında yüz en erken yaşlanmaya başlayan vücut bölümüdür.

Bichectomy işlemi ile bu durum ortadan kaldırılabilir. Bu işlemi yaptıracak kişinin yaşı, sağlığı ve yüzünde nasıl bir deformasyon olduğuna bağlıdır. Bazı durumlarda bichectomy uygulanmaz. Bunun yerine başka yüz estetik işlemlerinden diğerleri tercih edilmelidir. Bişektomi işlemi mi yoksa başka bir işlem mi uygulanacağına doktor ile karar vermek en doğru seçim olacaktır.

Hollywood Yanağı (Bichectomy)

Bichectomy, Hollywood yıldızlarının birçoğunun da yaptırdığı bilinen estetik müdahalelerden biridir. Adını da buradan almaktadır. İnsan yüzü en çok dikkat toplayan yerlerden biridir. Çocukluk çağında yuvarlak ve dolgun yanak görüntüsü ortaya çıkmaktadır. Bunun temel nedeni yanak içi dokularında yağlanmanın olmasıdır. Yanak büyüklüğünün kişinin kilosu ile doğrudan bir bağlantısı yoktur. Çok zayıf olan bir kişinin de bedenine oranla yanakları çok daha fazla olabilir. Aksine çok kilolu birinde yanak bölgesi küçük olabilir. Kadın ve erkeklerde yanak bölgesinde yağ yastıkları adı verilen dokular bulunmaktadır. Kimi zaman aileden gelen genler ile kimi zaman da kilo alıp, verme durumu ve yaşa bağlı olarak bu yağ alanları çok daha fazla olabilir.

Yağların fazla olması yüzün daha yuvarlak görünmesine neden olur. Ve kilo verdiğiniz zaman bile yüzünüzden yağlarda azalma gözlenmez. Kişinin yaşının ilerlemesi ile birlikte yüzde bulunan yağ yastıkçıları aşağı doğru düşerler. Bu yüzden yüzümüzün daha sarkık gözükmesine neden olmaktadır. Bu sarkmalar sonucunda yüzünüzdeki belirgin hatları kaybedersiniz.Yüzünüzdeki hatların tekrardan belirginleşmesi, elmacık kemiklerinin belirgin olmasını isteyen yüz yağlarını aldırarak istedikleri görünüme sahip olabilmek mümkündür. Hollywood yanağı yöntemi ile altın orana sahip bir yüz sahibi olunabilmektedir. Başka bir ifade ile yüz şeklinin U formundan V formuna dönüştürülmesidir.

Hollywood Yanağı (Bichectomy) Nedir?

Bir kişiye baktığımızda ilk dikkatini çeken yüz şeklidir.  Sebep yüzdeki yağ dokusunun fazlalığı olsun ya da yaş ilerledikçe yüzün yaşlanmaya başlasın her zaman daha iyi görünebilmenin bir yolu vardır. Daha güzel ve çekici olabilmek için yüze çeşitli estetik müdahaleler vardır. Bu müdahalelerden biri olan bichectomy hem güzel hem de çekici görünebilmek mümkündür. Bu yöntemin popüler adı ise Hollywood yanağı olarak telaffuz edilmektedir. Yüzdeki fazla yağ dokularının alınıp elmacık kemiklerinin belirginleştirilip yüzün üçgen bir şekle sahip olması için yapılan estetik işleme verilen addır. Kısacası yüzde yanak inceltmesi yapılmasıdır.Bu yöntem ile asimetrik yüz hattına sahip kişilerin yüzünün simetrik hale getirilebilmesi de mümkündür.

Yanak İnceltme Ameliyatı Bişektomi

Yanak inceltme ameliyatı doktorun ve kişinin beraber karar vererek sedasyon, genel anestesi ya da lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ağız içine açılan 1 cm’lik bir keseden yanak yağ dokusunun genelde % 40’ı alınmaktadır. Yağ alma miktarı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Müdahaleyi yapacak doktor ile önceden yağ dokusu ve hastanın yüzü dikkatlice incelenir. Bu inceleme sonucunda kişinin en mükemmel şekilde görülecek biçimde uygun miktarda yağ dokusu alınmaktadır.

Bu işlem yarım saat kırk beş dakika gibi kısa bir süre içinde yağ dokusu alınıp yüze hiçbir iz kalmadan yapılabilmektedir. Bichectomy yöntemin en güzel yanı yüzde hiçbir şekilde iz bırakmamasıdır. Çünkü hiç kimse yanak bölgesinde bir ameliyat izi ile olsun istemez. Bunun yanında çok acı veren bir yöntem değildir. İşlemden sonra ağız içinde ödem oluşmakta ancak kolaylıkla günlük hayatınıza devam edebilmeyi de sağlamaktadır.

Hollywood Yanağı (Bichectomy) Her Bölgeye Yapılır Mı?

Bişektomi, yanak inceltme estetiği işlemine verilen yöntemine verilen addır. Bichectomy işlemi yüze uygulanan bir estetik müdahaledir. Vücudun birçok bölümünde inceltme işlemleri yapılabilmektedir. Dudak inceltme, bacak ve bilek inceltme işlemleri de yapılmaktadır. Bu tür işlemler yanak inceltmeye bazı noktalar ortaktır. Ancak bire bir aynı yöntemler değildir. Her estetik müdahale kendi içinde özel durumlar ve süreçler barındırmaktadır.

Hollywood Yanağı (Bichectomy) Çeşitleri

Hollywood yanağı denince akla elmacık kemikleri belirgin, keskin bir yüz hattı ve üçgen bir yüz akla gelmektedir. Genellikle herkesin yüzü ufak tefek kişiye özel bir şey yoksa nerede ise birbirlerinin aynısıdır. Her kişinin yüzünün büyüklüğü, yanak bölgelerindeki yağ doku oranları birbirinden çok farklıdır. Bişektomi işlemi yapılmadan önce yüz hatları dikkatli bir şekilde incelenmeli ve istediğiniz bir yüze sahip olabilmek için gereken miktarda yağ dokusu alınmalıdır. Müdahale sonrasında birçok kişinin yüz hatları birbirine çok benzemektedir. Aslında tek çeşit bir yanak vardır dersek de yanlış bir ifade sayılmaz.

Hollywood Yanağı (Bichectomy)nda Tedavi Süreci

Bichectomy işlemi yarımsaat kırk beş dakika kadar süren bir işlemdir. Yanak inceltme estetiği geçiren kişinin hastanede kalmasına gerek yoktur. İşlemin yapıldığı gün evine gidebilir. Bichectomy,işlemi sonrasında iyileşme süreci çok hızlı bir başlamaktadır. Bu süre kişiden kişiye değişmekle birlikte kişinin ağız temizliğine dikkat etmesi ile doğrudan ilişkilidir.  Ağız içine bir ya da iki dikiş atılmaktadır. Dikiş atıldığı için ağzını temiz tutması gerekiyor.  Düzenli ve çok titiz bir şekilde ağız bakımı yapılmalıdır. Dikişlerin steril olması için hastanın iki gün boyunca gargara yapması gerekmektedir. Yanak içine atılan dikişler birkaç gün içinde eriyerek kaybolmaktadır.

Bu yüzden tekrar hastaneye gelip dikişleri aldırmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Yanak asıl halini alması ise üç ile dört hafta arasında içinde belirginleşmeye başlar.Bazı kişilerde bu süre bir iki hafta daha sürebilir. Bu kişinin vücut yapısı ve müdahale sonrası bakımına gösterdiği dikkat ile ilgilidir. Bu süre sonunda arzuladığınız yüz hatlarına sahip olmuş olacaksınız.

Kadınlarda Hollywood Yanağı (Bichectomy)

Günümüzün en popüler estetik işlemlerden biri olan Hollywood yanağı kadınlar arasında çok popülerdir. Hollywood yanağı işlemi yanak küçültme ve inceltme işleminin yapılmasıdır kısaca. Bu işlemi kilo verdikten sonra yüzündeki yağlardan kurtulamayan, dolgun yanaklara sahip kişilerin ince bir yüz hattına sahip olmak isteyen herkes yaptırabilir. Yaş ilerledikçe yüzde çene hattı belirginliğini kaybetmeye başlar. Her kişi için bu süreç farklı gelişse de bichectomy işlemi ile eski görünümü kazandırılabilir. Bu işlemin yapılabilmesi genellikle ergenliğin bitmesi ile yüz hatlarının tamamen oturmuş bir hal alır.

Vücut henüz gelişimini tamamlamamıştır. 20-30 yaş aralığındaki kadınların daha çok tercih ettiği görülmektedir. Doktorların 25 yaşından sonra yaptırılmasını tavsiye etmektir. Çünkü yanak yağı yastıkçıkları 25 yaşına kadar küçülmekte ve yüz hatları tam şeklini almaktadır. Başarı oranı çok yüksek ve yaptıran kişinin çok memnun kaldığı bir işlemdir. Yaşı daha büyük olan kadınlar için başka müdahalelere ihtiyaç duyulması gerekebilir.

Erkeklerde Hollywood Yanağı (Bichectomy)

Genç, güzel ve çekici bir yüz sadece kadınların değil erkeklerin de istediği özellikler arasında yer almaya başlamıştır. Estetik cerrahi operasyonlar erkekler tarafından da tercih edilmeye başlanmıştır. Estetik operasyona karşı erkeklerinde artan ilgilerinde gözle görülür bir artış görülünce erkekler içinde yüz estetiği konusunda çalışmalar başlanmıştır. Erkekler içinde estetik işlem yöntemleri geliştirilmiştir. Hollywood yanağı işlemi sadece kadınların tercih ettiği bir estetik işlem olsa da erkekler de son dönemde Hollywood yanağı işlemi yaptırmaktadırlar. Bu işlem sonrasında daha çekici ve güzel hatlara sahip olabiliyorlar.

Kadın ve erkek birbirinden farklıdır. Doğal olarak Hollywood yanağı estetiğinde de farklılıklar içermektedir. Ameliyattan sonra yanaklar çökme yaşanmamaktadır. Hollywood yanağı yaptıran erkek hastalarda elmacık kemiği belirginleştirme türü bir müdahale yapılmıyor. Bichectomy yaptıran erkeklerin yüzlerinde yanaklarda düzleşme olabilmektedir.

Hollywood Yanağı (Bichectomy) Seans Sayısı

Estetik müdahaleler genelde çoklu seanslar ile tamamlanmaktadır. Ancak Hollywood yanağı işlemi ile tek bir müdahale ile yüzünüzdeki fazla yanak yağı dokularından kurtulup elmacık kemiklerinizin belirginleşmesi, genç görünmeniz mümkündür. Şu noktaya çok dikkat edilmelidir; Bichectomy işlemi yaptırdıktan sonra geri dönüşü yoktur. Hollywood yanağı uygulamasının seansı tek seferde yani bir defa yapılmaktadır.

Şöyle düşünelim bichectomy işlemi yaptırdınız ve memnun kalmadıysanız vücudunuzun bazı bölgelerinden yağlar alınıp yüze dolgu yapılabilmektedir. Bu ikinci işlemi hemen yaptıramazsınız. Bir süre beklemeniz gerekmektedir. Birçok kişi Hollywood yanağı yaptırmaktan çok memnun kalmaktadır.

Hollywood Yanağı (Bichectomy) Öncesi Hazırlık

Her müdahale öncesinde yapıldığı gibi Hollywood Yanağı işlemi yapılmadan önce yapılması gereken hazırlıklar bulunmaktadır. Bu hazırlıklar ise şöyle açıklayalım. Bişektomi yani yanaktan yağ aldırma işlemi geçirecek kişilerin 7-10 gün önce aspirin gibi kan sulandırıcıları kesmeleri gerekmektedir. Çünkü bu ilaçlar kanın pıhtılaşmasını engeller ve operasyon sırasında kanama riskini arttırmaktadır.

Operasyon öncesinde ağız içinde bir enfeksiyon olmaması da önem arz eder. Ağız içinde bir enfeksiyon olup olmadığına baktırılmalıdır. Eğer az da olsa enfeksiyon varsa önce bu tedavi edilmelidir. Bundan sonra bişektomi işlemini yaptırmalıdır. İyileşme sürecinin daha kısa olması için operasyondan önce sigara ve alkol kullanımı en az bir hafta önceden bırakılmalıdır. Eğer başka rahatsızlığınız var ve sürekli olarak kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuzu muhakkak bilgilendirmeniz gerekmektedir. Hamileler, çocuk emziren kişiler ve sağlık problemi yaşayan kişiler doktorlarına sormadan bu işlemi yaptırmamalıdırlar.

Hollywood Yanağı (Bichectomy) Sonrası Uyarılar

Her müdahale sonrasında yapıldığı gibi Hollywood Yanağı işlemi yapıldıktan sonra yapılması gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bu operasyon sonrası yapılması gereken hususlar ise şöyledir. Diğer müdahalelerde olduğu gibi bişektomi yapılan kişilerin hastanede kalmalarına gerekmemektedir. Hollywood Yanağı işleminden sonra hemen hastalar günlük hayatlarına hemen dönebilirler. Yanak bölgesindeki fazla yağları alındığı için enfeksiyon oluşma ihtimali vardır. Bunu önlemek için kısa süreli bir antibiyotik tedavisi uygulanır. Ağız içine atılan dikiş atıldığı ağız bakımına özen gösterilmelidir. Düzenli aralıklar ile gargara yapılmalıdır. En önemli husus ağız sağlığının çok iyi bir şekilde yapılmasıdır.

Bichectomy işlemi geçirildikten sonraki ilk günlerde yanaklarda şişlik (ödem) oluşma ihtimali de bulunmaktadır. Birkaç hafta sonra ödem geçerek yüzünüzde elmacık kemikleri belli olmaya başlayacaktır. Üç dört hafta sonra yüzünüz istediğiniz hatlara sahip olmuş olacaktır.Bunların dışında, işlem yapıldıktan sonraki bir hafta boyunca beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Yanak inceltme estetiği işlemi yapıldıktan sonra beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Bu müdahaleden sonra günlük beslenme rutinine direk olarak başlanamaz.

Kademeli olarak geçiş yapılmalıdır. Bu yüzden beslenme için çeşitli dönemlere ayrılmıştır. İlk döneme Berrak Sıvı Diyeti Dönemi adı verilmektedir. Bişektomi işlemi yapıldıktan sonra ilk üç gün sıvı besinler tüketilmelidir. Çorba, su, süt, meyve suyu gibi sıvı gıdaları rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu üç gün geçtikten sonra yumuşak gıdalar ile yavaş yavaş geçiş yapılmalıdır. Bişektomi işlemi sonrasında ikinci aşama ise yumuşak gıdalar dönemidir. Bişektomi işlemi sonrası ilk 4. ve 6. gün su, yumuşak gıdalar ile beslenmelisiniz. Makarna, yumurta gibi besinleri tüketmeye başlayabilirsiniz.

Bişektomi işlemi sonrası Bir hafta geçtikten sonra normal yemek yeme düzeninize geri dönebilirsiniz. Eğer hala kendinizi iyi hissetmiyorsanız önce doktorunuza başvurun ve yemek düzeninizde 2-3 gün daha yumuşak gıdalar tüketmeye devam edin. Bişektomi işleminde ciddi bir komplikasyon oluşmamaktadır. Ameliyat sonrasında; yanak bölgesinde asimetri, çökmeler ve bölgede uyuşukluk hissi olma ihtimali de vardır. Ancak, bunlar çok nadir karşılaşılan durumlardır.

Bichectomy (Bişektomi) Sık Sorulan Sorular

  • Hollywood Yanağı işlemi sonrasında yüzde bir iz kalacak mı?

Bu yöntem de yüzde herhangi bir iz kalmamaktadır.

  • Hollywood yanağı işleminde geri dönüşü var mıdır?

Hollywood yanağı işleminde geri dönüş yoktur. Eğer eski halini isterseniz karın bölgenizden alınan yağlar yüzünüze enjekte edilmektedir.

  • Yüz tam şeklini ne kadar sürede almaktadır?

Hollywood yanağı işlemi yaptıran bir kişinin yüzü 3-4 hafta içinde belirginleşmeye başlamaktadır. Net sonuç 3-6 ay içinde görülmektedir.

  • Hollywood yanağı işleminde herhangi bir risk var mıdır?

Her işlemde olduğu gibi Bichectomy işleminde de bazı riskler bulunmaktadır. Kanama ve enfeksiyon riski vardır. Ancak bu durumun görülme olasılığı çok azdır. Görülmesi durumunda antibiyotik kullanmanız gerekmektedir.

  • Hollywood yanağı işlemi sonrasında hastane de kalmak gerekli mi?

Hayır, işlem uygulandıktan sonra hastaneden aynı gün taburcu olabiliyorsunuz. Ertesi gün günlük hayatınıza rahatlıkla devam edebilirsiniz.

  • Hollywood yanağı işlemi yapıldıktan sonra ödem oluşur mu?

Evet, ağız içinde bir şişlik oluşacaktır. Kısa bir süre sonra oluşan ödem kaybolacaktır.

  • Hollywood yanağı işleminden sonra ağız içine atılan dikişlerin aldırılması gerekmekte midir?

Hayır, dikişleri aldırmanıza gerek yoktur. Dikişler ağız içinde eriyip kaybolacaktır.

  • Hollywood yanağı işleminden sonra konuşma da bir sorun yaşanır mı?

Bu işlem yapıldıktan sonra konuşmada bir problem yaşanmamaktadır. Günlük hayatınıza rahatlıkla devam edebilirsiniz.

  • Bişektomi işlemi yaptırırken yaş önemli midir?

Genellikle 20-30 yaş grubuna yaptırılmaktadır. Daha ileri yaşlarda kişinin durumuna bağlı olarak farklı işlemler geçirmesi gerekebilmektedir.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL