İPLE YÜZ GERME NEDİR?

Cilt; yaşlanmanın ve yer çekiminin etkisiyle zamanla elastikiyetini kaybeder. Buna stres, alkol ve sigara gibi olumsuz koşullar da eklenince, ciltte sarkma ve kırışıklıkların olması kaçınılmaz bir hal alır. İple yüz germe; ciltte oluşan bu tarz deformasyonların estetik cerrahi gerektirmeden, ip ile deri altında sarkan keselerin toparlanması işlemine verilen isimdir.

Son yıllarda epey popüler olan iple yüz germe; yüz gerdirme ameliyatına alternatif olarak ortaya çıkmış estetik bir uygulamadır. Herhangi bir kesi ya da iz bırakmadığı için tercih sebebidir.

İPLE YÜZ GERME ÇEŞİTLERİ

Örümcek ağı estetiği olarak da bilinen yüz germe işlemi düz ya da kılçıklı ameliyat ipleri ile yapılan germe işlemidir. Bir de yüz asma tekniği vardır. Burada daha kalın ve kılçıklı ipler kullanılarak sarkan bölgelerin askıya alınması sağlanmaktadır.

Yüz asma tekniği ile özellikle sarkan yanak, çene gibi kısımlar çok kısa bir sürede toparlanabilir.Bir de yüzünde aşırı kırışık ve sarkmaların olduğu hastalar vardır. Elastikiyeti çok daha fazla kaybolmuş bu hastalara cog denilen daha farklı bir ip kullanılarak ameliyatsız yüz germe işleminden daha iyi sonuçlar alınabilmektedir. Özellikle cilt deformasyonu diğerlerine göre daha fazla olan hastalarda,  altın ip denilen iplerle yapılan germe işlemine botoks gibi diğer alternatif yöntemlerle destek vermek gerekebilir.

İPLE YÜZ GERME TEDAVİ SÜRECİ

Yüz estetiği kazanmak isteyen ancak ameliyat olmak istemeyen hastaların tercihi olan iple yüz germe, aslında uygulaması oldukça basit ve ağrısız bir işlemdir. Bu işlemeden önce muayene edilen hastanın cildindeki sarkan bölgeleri bir kalemle işaretlenir.

Cilde sürülen bir krem yöntemiyle cilt uyuşturulur ve ameliyat ipleri deri altından işaretli yerlere ince iğnelerle yerleştirilir. Buradaki iplere cildin gösterdiği yabancı cisim reaksiyonun da etkisiyle, cilt kendini daha kısa sürede toplamaktadır.Ciltte oluşan morluklar kısa sürede geçer ve hasta işlem sonrası günlük yaşantısına dönebilir. Tamamen iyileşme süresi birkaç haftayı bulabilmektedir.

KADINLARDA İPLE YÜZ GERME 

İp germe yöntemi kadın hastalarda biraz daha fazla uygulanmaktadır. Genç ve güzel görünmek isteyen ancak ameliyatsız yüz gerdirme arayan bayanlar, bu tarz yöntemi tercih etmektedir.

ERKEKLERDE YÜZ GERME

Son zamanlarda yüz estetiği erkeklerin de ilgisini çekmeye başlamıştır. Bakımlı olmak ve daha genç, sağlıklı bir cilde kavuşmak için ameliyatsız bu yöntem erkekler tarafından da tercih edilmektedir.

İPLE YÜZ GERME SEANS SAYISI

İple yüz germe yaptıran hastalar 3 ay sonra etkisini görmeye başlar. Ancak bu tarz uygulamaların süresi 2-3 yıldır. Yani bu süreden sonra yeniden iple yüz germe tekrarlanmalıdır.

İPLE YÜZ GERME ÖNCESİ HAZIRLIK

Uygulama öncesi hasta uzman hekim tarafından muayene edilip, gerekli yerler işaretlenir. Hastanın klinik özgeçmişine bakılarak herhangi bir alerjik reaksiyon oluşmasına karşı önlem alınır ve hastaya uygulama başlatılır.

İPLE YÜZ GERME SONRASI UYARILAR

Örümcek ağı estetiği olan kişiler bazı noktalara dikkat etmelidir.

  • ilk bir-iki hafta yüzüstü yatmamalı, yüzünü ovuşturmamalıdır.
  • Sıcak hamam ya da saunaya gitmemeli, yüzüne ese sürmemelidir
  • Çene yorucu hareketlerden kaçınmalıdır.
  • 2-3 hafta diş operasyonu ve yüz cerrahisi yaptırmamalıdır.
  • Özellikle cildi güneşe karşı korumalıdır.
  • Ciltte ilk üç gün oluşan morluk, ağrı ve hassasiyet normaldir. Ağrı kesiciler alınabilir.

SIK SORULAN SORULAR

  • Ameliyatsız ip gerdirme riskli midir?

Hayır, uygulama tamamen risksizdir. Çünkü kullanılan ipler, ameliyat ipleridir ve kendi kendisine eriyen yapıya sahiptir. Hiç bir iz, ağrı ya da farklı bir dezavantajı yoktur.

  • Ameliyatsız ip gerdirmenin dezavantajları var mıdır?

Ameliyatsız ip gerdirme, ameliyat korkusu yaşayanlar için uygundur. Ancak bu yöntem en fazla 2 ya da 3 sene için geçerlidir. Bu süre sonunda tekrar gerçekleştirmesi gerekebilir.

  • Ameliyatsız ip gerdirme sonrası olası komplikasyonlar nelerdir?

Uygulama sonrası, cilt hassasiyetine bağlı olarak, morluk, kızarıklık oluşabilir. Gerekli önerilere uyulduğu takdirde en fazla 2-3 hafta içerisinde cilt tamamen iyileşmektedir.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL