Lazer Epilasyon 2019

Ergenlikle birlikte vücudun bacak, koltuk altı, genital bölge ya da kollarında ve hatta yüzün bazı bölümlerinde ortaya çıkan tüyler, zamanla kişileri rahatsız etmeye başlar.İstenmeyen ve insanı rahatsız edecek kadar aşırı olabilen bu tüy ve kıllar birçok insanın yaşam kalitesini düşürerek, özgüvenlerini yitirmelerine neden olmaktadır.Bu durum sadece sosyal yaşantılarını değil, arkadaşlıklarını, iş hayatındaki başarı oranını ve hatta evliliklerini dahi olumsuz etkileyebilmektedir.

Sadece bulunduğumuz toplumda değil, dünyanın her yerinde bu sorunla karşı karşıya kalan birçok insan bulunmaktadır.Kişiler için kimi zaman büyük sıkıntı doğuran bu durumdan kurtulmak için uyguladıkları Epilasyon yöntemleri ise farklı farklıdır. Ancak, bu yöntemlerin hiçbiri kalıcılık taşımaz ve üstelik vücutta istenmeyen ve bazen büyük hasarlara neden olabilir.

Klasik bir yöntem olan ağda, yanlış ısıda uygulandığı zaman ciltte tahrişe ve hatta yanıklara sebep olabilir. Ya da en fazla tercih edilen bir diğer yöntem olan tıraş bıçağı derin kesiklere, batıklara ve deride istenmeyen görüntü oluşmasını sağlayabilir.Tüm bu olumsuzlukları yaşamamak ve istenmeyen tüylerden kurtulmak ise, teknolojinin bize sunduğu yeni kolaylık olan Lazer Epilasyon ile mümkündür.

Lazer Epilasyon Fiyatları İstanbul

İnsanlar için büyük sıkıntı yaratan tüylerden kurtulmanın en kalıcı yolu olan lazer epilasyon yöntemleri, her bölgeye göre farklı ücretlendirilebilir. Daha küçük şehirlerde fiyatlar uygun tutulurken, Lazer Epilasyon Fiyatları İstanbul gibi mega kentte farklılıklar gösterebilir.

Yaşam standarttı olarak biraz daha yüksek olan Ataşehir’de, lazer epilasyon fiyatları yüksek gelebilir. Ancak, sadece buradaki kişilerin maddi durumuyla alakalı olmadığı bilinmeli, buradaki merkezlerde son teknoloji ürünü lazer epilasyon cihazlarının kullanıldığı ve bunu sadece uzman kişiler tarafından uygulandığı unutulmamalıdır.

Lazer Epilasyon

Binlerce yıldır kıl problemi, kadın-erkek herkes için büyük sorun olmuştur. Çok eski çağlardan beri insanların bunlardan kurtulmak için, birçok yöntemden faydalandıkları ancak tam anlamıyla kalıcı bir fayda sağlayamadıkları aşikardır. O dönemin şartlarına göre bunun normal olduğu farz edilse de, 2019 senesinde halen aynı yöntemlerle tüylerinden kurtulmak için uğraşmak çok da normal olmayacaktır.Tüy ve kıllardan tamamen kurtulmak için tek etkili yöntem lazer epilasyondur. Peki Lazer Epilasyon nedir? Nasıl ve kimler uygulanır?

Lazer Epilasyon Nedir?

Kalıcı olarak kıl ve tüylerden kurtulmak için uygulanan Lazer Epilasyon; lazer ışınlarının bir dalga boyu kadar, kıl köklerine ulaşıp, burayı ısı yöntemiyle yakması ve kılın bir daha çıkmasını önleme işlemidir. Kalıcı tüy giderme işlemi olarak kabul edilen Lazer Epilasyon yapılmadan önce, kıl fazlalığının kaynağının araştırılması gerekir.

Aşırı tüylenmeye sebep olabilecek bu faktörler;

–         Genetik Faktörler; Aile geçmişi kıl köklerinde de etkilidir. Zira ailesinde bu sorunu yaşayan kişilerin bu riski taşımamaları daha yüksek bir olasılıktır.

–         Tıraş bıçağı, cımbız gibi Epilasyon yöntemleri, vücuttaki kıl oranını anlık olarak çözse de zamanla kıl kökünün yanındaki ince tüyle de kalınlaşmaya ve kılların azalma yerine artmasına sebep verebilir.

–         Kortizon içeren ilaçlar, hormon dengesini bozarak, kılların daha fazla artmasına sebep olabilir.

–         Doğum sonrası vücuttaki hormon değişikliği, kıl oranını fazlalaştırabilir.

–         Hormon bozukluğu, yani kadınlarda erkeklik hormonunun fazla çalışması vücuttaki hormon dengesini bozarak, kıllanmayı arttırabilir. Hormon bozukluğunda, diğer seçeneklerden farklı olarak lazer epilasyonun etkili olabilmesi için öncelikle, ilaçla tedavi olunması gerekmektedir.

Lazer Epilasyon, etkili bir yöntem olmakla birlikte herkese uygulanamaz. Bunlar;

–         Ergenliğini tamamlamamış küçük yaştaki çocuklar,

–         Hormon bozukluğu yaşayan kişiler,

–         Deri hastalığı olanlar,

–         Vücudunda açık yarası bulunanlar,

–         Kısırlık tedavisi görenler,

–         Son 1 ay içerisinde solaryuma girmiş olanlar,

–         Ve hamileler ile hamilelik şüphesi olanlardır.

Lazer Epilasyon Her Bölgeye Yapılır mı?

Kıl köklerinden kısa zamanda kurtulmanın en etkili yolu olan Lazer Epilasyon yönteminin bazı bölgelerde uygulanması kişi sağlığı için zararlıdır. Bu durumlar;

–         Lazer uygulanacak bölgede açık yarası olanlar,

–         Mantar ya da sedef gibi deri hastalığı olanlar,

–         Et benlerinin üzerinde

–         Burun içine,

–         Kulak içi ve göz çevresine

–         Yine lazer olacak bölgede lazerle yapılmış kalıcı dövmesi olan kişilere lazer epilasyon uygulanamaz.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer epilasyonun etkili olabilmesi, kişinin kıl yapısına göre uygulanacak lazer cihazıyla doğrudan bağlantılıdır. Her kişinin ten rengi ve kıl yapısı farklı olduğu için, her lazer cihazı aynı etkiyi göstermez. Bu durumda kesin çözüm bulabilmek için, farklı dalga boylarında atışlar yapabilen cihazlardan hasta için en uygun olanı tercih edilmelidir.Lazer epilasyon yapılmadan önce, doktor gözetiminde kişiye yapılacak değerlendirme sonucu, hangi Lazer Epilasyon cihazının uygun olup olmadığına karar verilmelidir.

Piyasada bulunan Lazer Epilasyon cihazları şunlardır:

–         Alexandrite Lazer 755 nanometre dalga boyunda yaptığı uygulama ile özellikle kalın kıllarda çok iyi sonuçlar verir. Özellikle tüy kökündeki melanin yapıyı hedef aldığı için, tüy uzama özelliğini kaybederek, zamanla dökülmelere sebep olur. Açık ten renginde olup, koyu tüy rengine sahip olan kişilerde uygulanan bir yöntem olan Alexandrite lazer yöntemi, soğutma özelliği ile acının en asgari düzeyde olması açısından tercih sebebidir. Ancak bu lazerin en sıkıntılı yanı yüz için kullanılmamasıdır.Alexandrite Lazer Epilasyondan en verimli sonuç 5 ya da 8 seans sonrasında görülebilir.

–         Diode – Diyot Lazer Epil; Alexandrite lazer epilasyona göre dalga boyu daha fazla olan Diode Lazer ile en derinde bulunan kıl köklerine daha fazla ulaşabilir. Özellikle koyu renk kıl tipine sahip ve cilt rengi de koyu olan kişilerde dahi etkili olan bu Epi lasyon ile sadece kalın tüyler değil, daha ince olan ayva tüyleri de yok edilebilmektedir.

Son zamanlarda Diode Lazerin bir türevi olarak piyasaya sürülmüş olan buz lazer ise, acıyı minimuma indirmesi, koyu tenlerde dahi kullanılması ve çok kısa sürmesi açısından çok fazla rağbet görmektedir. Buz lazer, 4-8 seans arasında etkisini göstermekte ve tüylerden kalıcı kurtulmayı sağlamaktadır.

–         Nd:YAG Lazer epilasyonun dalga boyu melanin tarafından en az emilen yapıda olması nedeniyle özellikle koyu renk cilde sahip olanlar için uygundur. Ancak kıl köklerinden çok damar tedavisi için uygulanan bu yöntemin diğer lazer epilasyonlara göre oldukça ağrılı olduğu unutulmamalıdır.

–         Ruby Lazer Epilasyon, şimdiye kadar kullanılan en eski lazer yöntemlerinden biridir. Günümüzde pek tercih edilmeyen Rby Lazerin en büyük avantajı Melanin tarafından en fazla tutulan dalga boyu olması nedeniyle çok beyaz tenli kişilerde rahatlıkla kullanılabilmesidir. Ancak etkili bir epilasyon olmayan Ruby Lazer ile sadece kıl kökleri zayıflar, tamamen yok olmaz. Üstelik, ciltde yanıklar oluşabileceği gibi kalıcı renk değişikliklerine de sebep olabilir.

–         IPL Epilasyon yani diğer tabirle yoğun ışık veren epilasyon çeşidi, günümüzde çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. IPL Lazer Epilasyon, sabit olmayan dalga boyuna sahip olması nedeniyle diğer modern lazer epilasyon cihazlarından ayrılır. Bu cihaz, kıl köklerine ısı ve ışık vererek tahrip eder. Ancak, çok fazla acı hissi verdiği için, tercih edilmemektedir.

Şu ana kadar beş adet lazer epilasyon cihazından bahsedilse de, günümüz modern lazer teknolojisinde kullanılan cihazlar, Alexandrite, Diode ve Nd:Yag’dır.

Hangi Lazer Epilasyon Cihazı Daha Etkilidir?

Lazer epilasyon kıl köklerini kurutmak bir daha çıkmaması açısından en etkili yöntemdir. Ancak, lazere başlamak isteyenler, olumlu bir karşılık almak istiyorlarsa birkaç noktaya dikkat etmelidir. Öncelikle, hangi lazer epilasyon etkilidir sorusu değil, epilasyon yapılacak kişiye hangi epilasyon cihazı daha uygundur, ona bakmak gerekir.Zira cilt tipi, kıl rengi ve kalınlığına göre farklı cihazlar önerilmektedir. Bunlara ayrıntılı olarak incelemek gerekirse;

Alexandrite Lazer, açık ten renginde olup, koyu renk kıllara sahip kişilerde çok etkili bir yöntem olduğu düşünülüyor. Acı hissi kişinin acı eşiğine ve kıl kökünün derinliğine göre verilen lazer derecesine göre değişebilen Alexandrite lazerin tek dezavantajı, yüz ve boyun bölgesinde kullanılamamasıdır.

Çünkü bu lazer yönteminde uyuyan kıllar uyanıp, eskisinden fazla çıkabiliyor. Yüz ve boyun bölgesine çok yoğunlanışın verilemeyeceği için, çok derinde olan kıllar kurutulamadan uyanabiliyor ve yüzde eskisinden fazla miktarda tüy artışı görülebiliyor.Ayrıca, koyu tenlilerde ve ayva tüyleri denilen açık renkli ince kıllarda Alexandrite lazer çok etkili olmuyor.

Nd.YAG Lazer; birçok lazer epilasyon yapılan yerde bu lazer asla tercih edilmiyor. Son zamanlarda kıl köklerini kurtarmaktan çok, kılcal damar tedavisinde kullanılan Nd.YAG lazer, ağrılı ve uzun süren bir tedavi gerektiriyor.Yani Nd.YAG lazer, maalesef bu olumsuz özellikleri sayesinde etkili bir yöntem olarak görülmüyor.

Diode Lazer; diğer bir adıyla ütüleme yöntemi olan Diode, her renk tipine uygun lazer yöntemidir. Özellikle koyu renk tene sahip kişilerin tercihi olan Diode ile acı da diğerlerine göre daha azdır. Sadece vücudun belli bölgelerinde değil, Alexandrite’nin aksine yüz ve boyun bölgesine de rahatlıkla uygulanabilir.

Son zamanlarda ortaya çıkan buz lazer ise Diode Lazerin geliştirilmiş halidir. Lazerin ucuna takılan -4 soğutmalı özelliği sayesinde acıyı en aza indirgeyebiliyor. Bu arada epilasyon süresi de epeyce kısalıyor. Örneğin buz lazeri koltuk altı bölgesine uygulamak için 2-3 dakika gibi bir süre yeterli olabiliyor.

Bahse konu olduğu gibi, bir lazer epilasyon yönteminin başarısı, kişinin ten, kıl rengine boyuna göre değişiklik gösterebilir.Bunda tedavi uygulanan yerin hijyenliği, epilasyon cihazlarının steril ve son sistem olması ve uygulayacak kişilerin bu konudaki uzmanlıkları da etkilidir. Buna göre, epilasyon yöntemini seçerken bunları gözardı etmemeli, uzman kişilerin belirleyeceği lazer uygulamasına birlikte karar vermelidir.

Lazer Epilasyonda Tedavi Süreci

Lazer epilasyonun süresi, kişinin ten rengine, kıl kalınlığı ve rengine göre değişiklik gösterebilir. Her hastada farklı sonuçlar alınmasının sebebi kişinin bu özelliklerinin farklılığıyla alakalıdır. En iyi ve en çabuk sonuç, açık renk tene ve koyu renk kıl köklerine sahip kişilerde alınır.

Koyu renk cilt ve kıl rengine sahip kişilere lazer uygulanırken, lazer ışını çok fazla verilemez, çünkü cilt yanıp, tahriş olabilir. Bu nedenle, düşük seviyede verilen ışın, koyu renk cilt tarafından, kyu renk kıl köküne inemeden emilir, bu nedenle kılın tamamına lazer etki edemez.

Bunun için, normalde açık tenli bir kişi için seans sayısı daha az olurken, daha koyu ve esmer tenli kişilerde, ya da tüyleri sarı ve açık renkli olanlarda epilasyon sayısı daha fazlalaşabilir.Lazer yapılacak kişi bayan ve hamilelik süreci geçirmiş ise, hormon düzeyinin hızlı çalışmasından dolayı, tüy oranı fazla olabileceği için, epilasyon süresi uzayabilir. Aynı şekilde menapoz dönemindeki bir bayan da lazerden çok da kısa sürede fayda görebilir.

Buna göre genelleme yapar isek, normal bir bayan için yüz ve vücut bölgesinde 6-8 seansda, erkeklerde ise yüz ve vücut için 8-10 seansda %80-90 başarı şansı olmaktadır.Lazer Epilasyon yöntemi olarak Alexandrite ve diode kullanan yerlerde, ilk uygulamadan sonra yaklaşık 2 -3 ay sonra tekrar gelinmesi istenirken, buz lazerde kişinin her ay gelmesi halinde başarı oranı artacağı belirtilir.Lazer epilasyonda süre değil, yapan kişilerin kişiye uygun lazer yöntemi seçerek doğru dalga boyuyla işlem yapması önemlidir.

Kadınlarda Lazer Epilasyon

Kadınların en büyük derdi istenmeyen tüylerdir. Hemen hemen her kadında rastlanan bu tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın tek yolu ise lazer epilasyondur. Çok eski zamanlardan beri kişisel bakımlarına özen gösteren hanımlar, birçok yol denemişlerdir. Teknolojinin onlara sunduğu en büyük iyilik ise lazer epilasyon yöntemidir.

Günümüzde bir çok kadın en büyük çeyizin tüylerden kurtulmak olduğuna karar vermiş ve boş yerlere para harcamak yerine, bu küçük görünümlü ama büyük olan sıkıntıdan kurtulmak için güzellik merkezlerinin yolunu tutmuşlardır.

Bugün bir çok merkezde Lazer Epilasyon yapılmaktadır. Ancak, önemli olan kişinin doğru yeri ve kendi yapısına uygun doğru epilasyon cihazını bulmasıdır. Kadınlar, bu konuya biras daha titizlikle yaklaştıkları için, onlara tavsiyemiz öncelikle bu işin uzmanı olan ve mümkünse dermatolog bulunduran kliniklerde önce muayene olup, daha sonra kendisine uygun cihazlarla, uzman kişilere lazer epilasyonu yaptırmalarıdır.

Erkeklerde Lazer Epilasyon

Aşırı kıl, sadece kadınların değil, erkeklerin de başlıca sorunlarından biridir. Günümüz erkeği daha sosyal olduğu için, kendi kişisel bakımına daha fazla özen göstermektedir. Metroseksüel olarak adlandırılan yeni nesil, sadece dış giyimi değil, vücudunda olan sorunları da gidermek için çareler aramaktadırlar.

Bunlardan biri olan aşırı kıl için de onlar da lazer epilasyon yaptırmaktadırlar. Özellikle, yüz, sırt, ense, göğüs bölgesindeki aşırı kıllanma için Lazer Epilasyon uygulanmaktadır. Erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi alxandrite, diote ve diote’nin geliştirilmiş hali olan buz lazer cihazı uygulanır. Bu cihazların cinsiyet ayrımı yoktur. Ancak kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de cilt rengi, kılın kalınlığı ve rengi etkilidir.

Yine aynı şekilde açık ten renginde olup, koyu kıl köküne sahip erkekler için Alexandrite önerilmekle birlikte yüz , ense ve boyun için bu yöntem uygulanamadığı için, diğer iki epilasyon yöntemi olan diode ve buz lazer daha uygun olacaktır. Üstelik diode ve buz lazerde ten ve kıl rengi çok önemli değildir. Ancak, erkeklerde kıl büyüme oranı kadınlarınkine göre daha fazla olacağından epilasyon süresi biraz daha fazla olabilmektedir.

Lazer Epilasyon Seans Sayısı

Lazer epilasyon sayısı, kişinin vücut yapısına, kadın, erkek oluşuna, ten ve kıl rengine ve kıl yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak, genelleme yaparsak kadınlarda yüz ve vücut için 6-8 seansda %80-90 başarılı olunurken, erkeklerde yüz ve vücut içim 8-10 seansta yine %80-90 başarı elde edilebilir. Bu tamamen genellemedir. Bazı kişilerde 3-4 seanstan sonra başarı elde edilebilir.

Lazer Epilasyon Öncesi Hazırlık

Lazer epilasyon öncesi, mutlaka bir dermatoloğa muayene edilmesi gerekmektedir. Kişi kadın ise, öncelikle hamile ya da hamilelik şüphesi olmamalıdır. Kısırlık tedavisi görmemelidir. Hormon bozukluğu olup olmadığının tetkiki, yine bir endokrin tarafından yapılmalıdır. Vücudunda mantar tya da sedef hastalığı olmamalıdır.

Epilasyon olacak bölgede açık yara ve et beni olmamalıdır. Normal ben var ise, üzeri beyaz kalem ile boyanarak, lazerin bu koyu bölgeyi görmesi engellenmeli ve böylece daha sonra oluşacak olası deri hastalıklarına karşı önlem alınmalıdır. Aiırı güneşte kalmaktan veya solaryuma girerek bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır. En az 2 hafta önceden ağda ile almaktan vazgeçilmeli, traş bıçağı kullanılmalıdır.

Lazer Epilasyon Sonrası Uyarılar

Lazer epilasyon sonrası, çok önemli bir problem görülmez. Kişinin acı eşiğine ya da vücudun hassas oluşuna bağlı olarak hafif kızarıklık ve yanma gissi oluşabilir. Bunun için alınacak krem ve soğuk kompres iyi gelebilir. Bunun hricinde buz epilasyon 4 mevsim yapılabilmekle birlikte, alxandrite lazer uygulaması için eylül ayı tercih edilmelidir. Çünkü bu yöntemle yapılan epilasyon sonrası güneş ışınlarından korumak gerekir.

Lazer Epilasyon Sık Sorulan Sorular

1-Hangi Lazer Epilasyon bana uygun olur, nasıl anlayabilirim?

Öncelikle, cilt ve kıl rengi ile kıl köklerinin yoğunluğuna bakılmalı ve uygulanacak bölgeye göre Epilasyon yöntemine karar verilmelidir.

2- Hamilelik öncesi lazer epilasyon yaptırdım. Doğum sonrası kıl artışı yaşar mıyım? Yeniden lazer epilasyon yaptırmalı mıyım?

Hamilelikle birlikte hormon artışı fazla olacağından kıl artışında da artma olabilir. Lazer epilasyon kılların %80-90 azalmasını sağlar. Ancak, hamilelik ile birlikte kalan %10 luk kısımda artış görülebilir. Doğum sonrası 2-3 seans Lazer Epilasyon gerekebilir.

3- Lazer epilasyon Fiyatları neden farklıdır?

Birçok yerde indirimli ya da fırsat paketi adı altında ucuz lazer epilasyon fiyatları çıkabilir. Ancak genel anlamda lazerin fiyatını uygulanacak bölge, kişinin fizyolojik yapısına göre seçilen seanslar belirler. 2019 Lazer Epilasyon Fiyatları, küçük değişikler göstermekle birlikte, genel anlamda kaliteli hizmet veren yerlerde hemen hemen birbirine yakındır.Tek seanslar daha pahalı olurken, paket olarak seçilen epilasyon çok daha uyguna gelecektir.

4-Lazer Epilasyon kesin çözüm sunar mı?

İstenmeyen kıllardan kurtulmanın tek ve en güvenilir yolu lazer epilasyondur. Lazer Epilasyon2019 yılında olup da halen farklı yöntemlerle bu sorundan kurtulmak için kesin çaredir. Tüylerin en az %80-90’ına veda etmek için, diğer yöntemlere göre daha az acılı, başta daha maliyetli olsa da bunu süreye vurduğunuzda daha az maliyetli ve daha kalıcı bir yöntemdir.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL