Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme Küçültme Ameliyatı, estetik göğüs ameliyatları içerisinde yer almaktadır. Bu ameliyatta memenin içerisinde bulunan bezlerden ve yağlardan bir kısmı ve bir miktar deri de alınarak yapılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatında farklı teknikler kullanılmaktadır. Bu teknikler;

  • İzsiz göğüs küçültme ameliyatı
  • Meme ucundan yapılan ameliyat
  • Lolipop şeklinde izle yapılan meme estetiği
  • Ters T şeklinde yapılan meme küçültme yöntemleri olarak bilinir. 

Büyük Göğüslerin Sağlığa Zararı Nedir?

Aşırı büyük göğüslerin sebep olduğu, ciddi bel ağrıları ve omurga problemleri oldukça sıkıntılıdır ve büyük bir sağlık problemine dönüşmektedir. Bunun yanı sıra göğüs altında pişikler görülür ve bunlar kimi zaman yaralara dönüşmektedir. Göğüsleri büyük ve yapışık olanlarda terleme ile koku oluşumunun yanı sıra estetik açıdan da kötü bir görünüm oluşturur. Kimi zaman kadınların sosyal yaşamını bile etkilemektedir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatında kanama olması normaldir. Fakat aşırı kanama risk taşır. Ayrıca enfeksiyon, yağ nekrozu, hematom, asimetri, skar, sinsitivite, geç iyileşme gibi risklerde bulunmaktadır. Özellikle aşırı kiloları olan kadınlar ve sigara içen kimseler için baştan önlem alınması gerekmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Her Yaşta Yapılır Mı?

Hayır. Genç kızlarda ergenlik döneminde memeler gelişmeye başlar. Daha sonra belirli bir oranda büyüme göstermektedir. Ancak vücut gelişimini tamamladığında meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Bunun yanı sıra hastanın memelerinin normal, olması gereken boyutlardan büyük ya da sarkık olması gerekmektedir.

Herkes Meme Küçültme Ameliyatı Olabilir Mi?

Memeleri olması gerekenden büyük kimseler meme ameliyatı olabilir. Lakin, hastanın vücut gelişimini tamamlamış olması da gerekmektedir. Ameliyatın uygulanacağı kişinin fiziksel açıdan sağlıklı olması gerekmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Muayene Nasıldır?

Muayenede hastanın sağlık sorunları, daha öncesinde geçirmiş olduğu hastalıklar, kullandığı ya da öncesinde kullanmış olduğu ilaçlar öğrenilir. Bundan sonra memeler incelenir ve bazı çizimler yapılır. Memenin ne kadar küçültülmesi gerektiği hesaplanır.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesinde Tetkik Yapılması Gerekir Mi?

Ameliyat öncesi yapılan tetkikler önemlidir ve her doktor bu tetkikleri kesinlikle yapacaktır. Ameliyattan önce doktor rutin tetkikleri yapacak, ilaveten meme ultrasonografisi çekilir. Şayet şüpheli durumlarda mamografi de çekilmelidir.

Ameliyatta Memede Ne Kadar Küçülme Sağlanabilir?

Göğüs küçültme ameliyatında hastanın gerçekçi olması önemlidir. Göğüslerinden dolayı bir rahatsızlık duyuyor ise ve günlük fiziksel aktivitelerini engelliyor ise ameliyata sıcak bakmalıdır. Doktorun tavsiyelerini mutlaka dinlemelidir. Göğüsler kişinin vücut hatlarına ve yapısına göre küçültülmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Anestezi ile Yapılır?

Meme küçültme oldukça kapsamlı bir ameliyattır ve mutlaka genel anestezi altında yapılacaktır. Ayrıca kanama ve ameliyat sonrası oluşabilecek semptomlara karşı en az 1 gün hastanede kalınmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Hastanın mevcut durumuna göre hastaya etkilerine göre değişen bir ameliyattır. Bu manada da ameliyat süresi değişmektedir. Ortalama 2 saat 2 buçuk saat gibi süreçte gerçekleşmektedir. Fakat çok daha ilerlemiş vakalarda süreç biraz daha uzayabilmektedir.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL