Saç Dökülmesi Tedavisi ve Saç Botoksu 2019 Fiyatları

Saç dökülmesi birçok kişinin muzdarip olduğu bir çeşit sağlık problemidir. Her saç dökülmesinin sebebi ve seyri farklı olabilir. Bazen saç dökülmeleri geçici veya mevsimsel olabilir. Hatta normal koşullarda her birimiz günlük olarak ortalama 100 ila 150 tel saç kaybederiz. Ancak bu saç kayıplarının sürekli ve fazla sayılara ulaşması çeşitli hormonal veya dermatolojik hastalıklara işaret ediyor olabilir. Böyle bir problem yaşıyorsak öncelikli olarak bu rahatsızlığımızın sebebine odaklanmalıyız.

Saç dökülmelerinin sebepleri kadınlar ve erkekler arasında farklılık gösterir. Kadın ve erkek fizyolojileri ve kimyaları birbirinden tamamen farklı olduğu için, çevresel etkilere karşı verilen metabolizmik tepkiler de farklı olur. Cinsiyet faktörü dışında yaş da özellikle saç dökülmeleri etkenlerinde önemli bir değerlendirme kriteridir. Örneğin yetişkin genç bir kadının hormonal yapısıyla menapoz dönemindeki bir kadının hormonal yapısı farklıdır. Bu nedenle yapılacak olan teşhislerde yaş, cinsiyet, meslek, genetik faktörler gibi pek çok etmen göz önüne alınarak değerlendirme yapılmalıdır.

Uzun yıllardır konu üzerinde çok sayıda araştırma yapılmış ve çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Saç dökülmesi problemi yaşayan insanların çoğu yıllarca saç ekimi tedavisi görmüş ancak bu tedavi yöntemi saç kaybından sonra başvurulan aşamadır. Araştırmalarda yoğunlaşılan nokta dökülmenin sebepleri ve nasıl durdurulabileceği hususudur. Gelişen teknolojinin tıbbi tekniklerle birleştirilmesiyle pek çok yeni tedavi yöntemi günümüzde kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı botoks yöntemidir.

Botoksla Saç Dökülmesi Tedavisi

Botoks, uzun zamandır tıbbi müdahalelerde kullanılan FDA onaylı bir çeşit ilaçtır. Cilde uygulandığında sinir hücrelerinde yarattığı tepkiler sayesinde özellikle kozmetik alanda, yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi gibi estetik tedavilerde yaygın olarak kullanıldığı herkes tarafından bilinen bir tıbbi yöntemdir. Ancak tıpta pek çok alanda botoks ilacına başvurulmaktadır. Özellikle erkek hastalarda saç dökülmesi probleminde yaygın olarak botoks tedavisi uygulanmaktadır.

Botoks etken maddesinin enjekte edildiği deri hücrelerinde kasılma ve genişlemeler meydana gelir. Bu tepkiler neticesinde tıbbi müdahalenin amacına bağlı olarak bir sonraki adım uygulanır. Saç dökülmesi tedavisinde de sadece bu genişleme sağlanarak bölgenin oksijen yoğunluğu artırılabilir veya kendiliğinden artmazsa zenginleştirilmiş plazma enjektesiyle bu yoğunluk yapay olarak da sağlanabilir.

Botoksla Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi artık hem erkek hem de kadınların yaygın olarak karşılaştığı sorunların başında geliyor. Kullanılan kozmetik ürünlerin kimyasal madde oranları, stres, uykusuzluk, yorgunluk, sağlıksız beslenme, ilaçların yan etkileri gibi günlük yaşamda vücut kimyasını etkileyen pek çok etken saç dökülmesini tetikleyen sebeplerden biri olabilir. Çünkü vücudumuz çevremizden aldığımız bütün uyarılara hormonal tepkiler verir. Bu tepkiler de vücut kimyamızı etkileyen sıkıntılara davetiye çıkarabilir.

Botoks tedavisi yıllardır hekimlerin güvenle kullandıkları pek çok başarılı operasyonla güvenilirliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Özellikle dermatolojik müdahalelerde sık başvurulan botoks saç dökülmesi problemlerine de gönül rahatlığıyla uygulanabiliyor.

Botoksla Saç Dökülmesi Nedir?

Günümüzde oldukça yaygınlaşan saç dökülmesi problemini daha çok erkeklerin yaşadığı algısına sahip olsak da kadınlar arasında da fazlasıyla yaygın bir problem haline gelmiş durumda. Saç ekim yöntemleri her geçen gün gelişmekte ve doğal görünüme çok yakın sonuçlar elde ediyor olmasına rağmen elbette bu sorunu yaşayan herkes doğal saçlarını kaybetmekten dökülmenin önüne geçmeyi tercih ediyor. Bu nedenle de dökülmenin önlenmesine yönelik tedavi yöntemleri daha çok talep görür hale geliyor. Botoks tedavisi bu yönüyle hastaların en çok araştırdığı konulardan biri.

Ayrıca bu tedavi yöntemi her cinsiyet ve yaştaki bireylere uygulanabiliyor. Uygulandığı kişilerde %90 oranında başarı sağlandığı için saç dökülmesi problemi yaşayan herkesin düşünebileceği bir uygulama. Estetik görünümün en önemli unsuru olan saçlarımız elbette hepimiz için özen gösterilen ve bazen saatlerce bakım yaptırdığımız en kıymetli aksesuarımız. Saç dökülmesi her ne kadar sağlık yönünden ciddi sıkıntılara işaret ediyor olsa da birçok kişi estetik açıdan da bu problemden şikayetçi.

Botoksla Saç Dökülmesi Çeşitleri

Saç dökülmesi problemi dökülmenin sebebine bağlı olarak farklı çeşitlere sahiptir. Özellikle kadınlarda ve erkeklerde hormonal ve kimyasal yapıların farklılık arz etmesinden dolayı dökülmeler farklı tetikleyiciler sayesinde gelişir. Bu nedenle saç dökülmenizin çeşidini tespit edebilmek için öncelikle sebebini belirlemek gerekir.

Saç dökülmesi çeşidi kalıcı ve geçici olmak üzere ikiye ayrılır. Kalıcı dökülmeler saç köklerinin yapısal değişimi sonucu bir daha saç çıkmayacak şekilde oluşan dökülmelerdir. Bunlar kadın tipi, erkek tipi ve bölgesel dökülmeler olarak üç ayrı tipte incelenmektedir. Geçici dökülmeler ise stres, depresyon, ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar ve tedavileri, yanlış ve dengesiz beslenme gibi çevresel etkilerle oluşurlar.

Erkek tipi dökülmeler erkeklik hormonu olarak bilinen androjen hormonunun yüksek düzeyde salgılanmasıyla saç köklerine giden damarların tıkanması sonucu oluşan kalıcı dökülmelerdir. En yaygın dökülme türü olmakla birlikte hastaların hemen hepsinde benzer dökülme seyri gözlemlenir (alında ve tepede açılma şeklinde). Genelde erkeklerde görülür ancak kadınlarda da rastlandığı istisnai durumlar da mevcuttur. Genetik faktörler etkendir.

Kadın tipi dökülmelerde dökülen saç kökleri uyuma evresinden çıkamazlar ve kalıcı dökülme ile sonuçlanır. Erkeklerde de rastanabilir ancak ekseriyetle kadınlarda görüldüğünden bu sınıflandırma ismine dahil edilmiştir. Dökülmeler başlangıç aşamasında kafanın her bölgesinde eşit miktarda saç tellerinin zayıflaması ve seyrelmesi şeklindedir. Temel sebebi genetik faktörlerdir.

Kalıcı bölgesel dökülmelerde saç köklerine zarar veren yara izi, yanık gibi travmatik etkenler sonucunda köklerin artık saç üretememe durumuna gelmesi gözlenir. Travmaya maruz kalan alanlarda bölgesel açıklıklar oluşur. Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir.

Geçici saç dökülme çeşitlerinin ise ortak noktası çevresel faktörlerin vücutta oluşturduğu kimyasal dengesizlikler sonucu oluşmasıdır. Düzensizlik yaratan çevresel faktörler engellendiğinde kendi kendine geçebileceği gibi doktor kontrollü tedavi yöntemleriyle de geçebilir.

Kadınlarda Botoksla Saç Dökülmesi

Cinsiyet kaynaklı hormonal farklılıklar pek çok hastalığın tetikleyicilerini de farklılaştırıyor. Saç dökülme problemini erkeklerin androjen hormonunun fazla salgılanmasından yaşamaları gibi kadınlar da farklı sebeplere sahipler. Özellikle saç köklerinin uyku fazında kalması problemi en sık kadınlarda görülen kalıcı dökülme türüdür.

Çevresel faktörler kaynaklı dökülmelerde de kadınların çevre etkileri erkeklerden farklıdır. Kadınlarda daha yaygın hatta bazen sürekli uygulanan kozmetik ürünleri, kimyasal saç boyaları, sık uygulanan saç şekillendirme işlemleri her zaman saç uçlarını değil bazen köklerini de olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle kimyasal uygulamalar saç köklerini zayıflatıyor ve beraberinde düzenli bakım uygulanmazsa uzun vadede saç sayısında gözle görülür azalmalar gözlenebiliyor.

Kadınlarda botoks uygulaması vücuttaki kandan alınan büyüme unsurları saç derisine enjekte edilirken bölgedeki küçülen damarların genişlemesi ve saç oluşumu için gerekli ortamın sağlanması noktasında büyük önem taşır. Botoks etkisiyle açılan damarlarda oksijen birikimi artar ve saç büyümesi gerçekleşir.

Erkeklerde Botoksla Saç Dökülmesi

Erkeklerdeki kalıcı saç dökülmesinin en yaygın sebebi erkeklik hormonu olarak bilinen dihidrotestesteron (DHT) hormonunun yüksek orandaki etkisidir. Bu hormon zamanla saç derisindeki damarların kanlanmasını ve oksijen almasını engelleyerek saç oluşumunu durdurur ve erkek tipi dediğimiz saç dökülmeleri meydana gelir. Bu dökülmeler yaygın olarak herkeste aynı seyirde gerçekleşir. İlk etapta alın ve tepe bölgesinin açılması erkek tipi dökülmenin en belirgin özelliğidir. Erkek tipi saç dökülmeleri genellikle genetik miras yöntemiyle nesilden nesile geçer.

Botoks tedavisi sayesinde (DHT) hormonu tarafından tıkanan saç derisi kanalları genişler ve bölgenin kanlanıp oksijenlenme süreci hızlanır. Vücuttaki kanda oksijenle birlikte taşınan vitamin, mineral gibi büyüme faktörleri de bölgeye nüfuz eder ve saç oluşumunu tetikler. Birkaç botoks seansı çalışmasıyla genellikle olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Botoksla Saç Dökülmesi Seans Sayısı

Botoks gibi uygulamalarda elbette genel olarak tek seansta başarılı sonuç alınamaz. İlaç enjeksiyonunun bir süre devamlılığı tedavinin temel prensibini oluşturur. Optimum seans sayısı ise kişiden kişiye değişebilen bir rakamdır. Bazı kişilerde birkaç botoks seansı tek başına yeterli bir tedavi olabilirken bazen saç mezoterapisi ve GRP gibi yöntemlerle birlikle desteklenmiş bir uygulama gerekli olabilir. Çünkü botoks sadece saç derisindeki kanalların uyarılıp genişlemesi prensibine dayalı bir tekniktir. Kan değerlerindeki büyüme faktörlerinin miktarı, saç oluşum sürecini kişiden kişiye göre değiştirir. Bu büyüme faktörlerinin yetersiz kaldığı durumlarda diğer tedavi teknikleriyle desteklemek zorunda kalınır.

Saç mezoterapisi tekniği mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak saç derisine saç oluşumu için ihtiyaç duyulan vitamin ve mineral gibi etken maddelerin ince uçlu iğneler ile enjekte edilmesi uygulamasıdır. FDA onaylı ve yaygın kullanılan bir yöntemdir. Botoks tedavisinin tek başına yeterli olmadığı durumlarda destekleyici teknik olarak kullanılır. Maliyeti düşük ve yüksek oranda başarı sağlanması, her yaş ve cinsiyette rahatlıkla uygulanabilir olması yöntemin çok tercih edilen seçeneklerden biri olmasını sağlamaktadır.

Saç GRP yöntemi de bir diğer botoks destekleyici tekniklerden biridir. Bilinen PRP tekniğinin geliştirilmesiyle daha etkili hale getirilmiş versiyonudur. GRP nin temel prensibi vücuttan alınan normal kanın ayrıştırma yöntemiyle içerisindeki büyüme faktörlerinden oluşan zengin plazmanın alınması ve beyaz kan hücreleri de eklenerek saç oluşumu için gerekli bütün etken maddeleri içeren bir karışım elde edilmesidir. Ortaya çıkan bu karışım saç hücrelerine enjekte edilir ve saç oluşum süreci başlar. GRP yöntemini PRP den ayıran temel fark kan plazmasına sonradan eklenen beyaz kan gibi aktivatörlerdir. GRP de yine botoks tedavisi esnasında esneyen saç derisi hücrelerine yeterli miktarda büyümeyi tetikleyici maddelerin ulaşmaması durumunda kullanılır.

Tedavi seans süresi de bu yöntemlerin farklı bünyelerde farklı etkilerde sonuç vermesine bağlı olarak değişmektedir. Tek başına yukarıda belirtilen botoksu destekleyici diğer yöntemlerle yapılan tedaviler genelde 3 ila 6 seans arasında değişirken botoksla birleştirilmiş tedavi süreçleri daha da kısalmaktadır.

Botoksla Saç Dökülmesi Öncesi Hazırlık

Çeşitli saç ekimi uygulamaları tedavi sürecinde hem estetik hem de sağlık açısından hastalarını zorlayabiliyor. Devamlı kanayan ve acıyan bir saç derisi özellikle de tedavi yaz aylarına denk geldiyse bir kabusa dönüşebilir. Ancak botoks uygulaması günlük hayatı saç ekim yöntemleri kadar zorlayıcı yönde etkilemez. Hastalar günlük rutinlerine uygulama öncesi ve sonrasında normal bir şekilde devam edebilirler. Herhangi bir ön hazırlık, uyulması gereken bir program bulunmuyor.

Yapılan çalışmalar saç dökülmelerinin psikolojik etkenleri üzerinde duruyor. Strese bağlı bitkinlik, hormonal değişimler vücudun kimyasal dengelerini değiştiriyor ve saç dökülmesi gibi farklı tepkiler oluşturmasına yol açıyor. Stresten uzak durmak, düzenli ve sağlıklı beslenme programı, düzenli yürüyüş ve egzersiz gibi günlük rutininizdeki küçük değişiklikler uzun vadede saçlarınızdan cildinize kadar vücudunuzdan olumlu tepkiler almanıza sebep olacaktır.

Botoksla Saç Dökülmesi Sonrası Uyarılar

Botoks işlemiyle uygulanacak saç dökülmesi tedavisinde çok çabuk sonuçlar elde edilmektedir. Senede maksimum iki kez uygulanabilen yöntem seans aralıklarının uzun olması dolayısıyla günlük hayatı olumsuz etkileyen bir süreç oluşturmaz. Tedavi sonrası kişiden kişiye göre değişebilen ufak çaplı komplikasyonlar görülebilir ancak bunlar küçük kızarıklıklar ve kabuklar şeklinde oluşur. Bu etkiler de kısa sürede ortadan kalkar.

Botoks tedavisi günümüzde pek çok alanda uygulama yapılabilen bir yöntemdir. Hücreleri uyarıcı özelliği özellikle dermatoloji alanında çok geniş bir yelpazede kullanım alanına sahip olmasına olanak sağlar. Ancak daha iyi sonuçlar alınabilmesi için çeşitli yöntemlerle kombinlenerek verim yükseltilmektedir. Gelişen tıbbi teknikler kozmetik ve estetik taleplerin karşılanması doğrultusunda da ihtiyaçlara cevap vermektedir.

Saç Dökülmesi Sık Sorulan Sorular

Saç dökülmesi tedavileri en çok merak edilen ve araştırılan konulardan bir tanesi. Tedavilerin olumlu sonuç verip vermemesi, seans sayıları, maliyetleri, iyileşme süreçleri, ilaç kullanımı ve oluşabilecek komplikasyonlar özellikle botoks tedavisi sürecinde problemi yaşayan kişilerin sordukları başlıca konular.

  1. Tedaviden sonra tekrar saç dökülmesi olur mu?

Botoks tedavisi ve desteklenen diğer yöntemlerle birlikte dökülmeye neden olan sorunlar ortadan kaldırılıyor ve çevresel faktörlerin stabil olduğu normal koşullarda saç dökülmesi kalıcı olarak durduruluyor.

  1. Botoks uygulamasının maliyeti ne kadar?

Güncel botoks tedavilerinin fiyatları uygulanan bölgenin sıklığına ve gereken tedavi süresinin uzunluğuna bağlı olarak değişmektedir.

  1. İyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar neler?

Tedavi sonrası oluşabilecek küçük çaplı komplikasyon ihtimallerine karşı steril bir ortam yaratmak ve kimyasal madde oranı yüksek kozmetik ürünlerinden kaçınmak yeterlidir.

  1. Tedavi sonrası istirahat süresi ne kadar?

Tedavi uygulanan kişiler seanslardan sonra günlük rutinlerine devam edebilirler. Herhangi bir istiharat süresine gerek yoktur.

  1. Seanslardan sonra ilaç kullanılması gerekli mi?

Herhangi bir ilaç desteğine gerek olmamakla birlikte oluşabilecek ağrılar için ağrı kesici ilaçlar yardımcı olarak kullanılabilir.

  1. Ne kadar süre sonra sonuç alınıyor?

Sonuç alma süreci kişiden kişiye göre farklılık gösteren bir husustur. Saç derisi tiplerine göre değişen farklı yöntemlerin kullanılması sebebiyle kalıcı sonuçlar uzun veya kısa vadede kendini gösterebilir. Ancak gözle görülür değişimi tedaviden sonra net bir şekilde görebiliriz.

  1. Tedavi kaç seans sürer?

Botoks tekniği yılda iki seans uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Alınan sonuca göre seans sayıları değişiklik gösterebilir.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL