Meme Büyütme

Meme Büyütme

Kadınlar bazen gelişimsel nedenlerden, bazen de kilo kaybından kaynaklanan sorunlar nedeniyle; göğüs büyütme yöntemleri konusunda çözüm arayışına girebiliyorlar.

Kadınların en önemli fiziksel özelliklerinden olan göğüsler için yapılan operasyonlar estetik ameliyatların çoğunluğunu oluşturmaktadır.  Meme büyütme estetiği için yapılacak ameliyatlar kadınların sağlığını tehlikeye atmadan, başka organlara zarar vermeden bu konuda uzman hekimler tarafından tam teşekkülü sağlık kuruluşlarında yapılmalıdır.

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Kadınların meme büyütme amaçlı başvurdukları yöntemler yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ve ameliyat ile meme büyütme olarak iki gruba ayrılabilir. Yağ enjeksiyonu ile yapılan işlem ameliyattan korkan kadınlar için uygundur. Dikişsiz ve anestezi olmadan uygulanan bu yöntem ile kişinin kendi yağları kullanılarak yapılır. Göğüsler arası boyut farkı olan durumlarda da kullanılan bu yöntem silikon kullanılarak yapılan estetik ameliyatı kadar zahmetli değildir.

Ameliyat ile meme dikleştirme ya da meme küçültme operasyonları göğüs estetiği uygulamalarının başında gelmektedir. Bu operasyonlarda amaç meme dokusunun altına yerleştirilen protez ile hacmin artmasını sağlamaktır. Genel anestezi altında yapılan göğüs estetiği  ameliyatında  protez kas önüne ya da kas arkasına yerleştirilir. Yerleştirme işlemi koltuk altından, meme başından veya meme alt kıvrımından yapılabilir. İşlemin nasıl yapılacağına meme yapısı ve kullanılacak protez tipi dikkate alınarak karar verilir.

Meme Büyütme Operasyonlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Meme büyütme operasyonlarında hangi protezin kullanılacağı ve nasıl yerleştirileceği çok önemlidir. Damla tipi ya da yuvarlak tip protezler meme şekline göre operasyonlarda kullanılabilir. Operasyon sonrası hastalar 2 ile 4 hafta arasında ağır kaldırmaktan kaçınmaları ve yukarı uzanmamaları tavsiye edilir.  Meme büyütme ve meme küçültme ameliyatı olacak kadınların dikkat etmesi gereken bir diğer hususta bebeklerin emzirilmesidir.

Silikonlar meme başından yerleştirilecek ise cerrahın başarısına bağlı olarak meme kanallarının zarar görme ihtimali vardır. Bu ihtimal göz önünde bulundurularak silikon türü ve nasıl uygulanacağı belirlenmelidir. Op. Dr. Çağdaş Orman gibi deneyimli cerrahların çalıştığı İstanbul Estetik Merkezleri estetik ameliyatlar konusunda önemli tecrübeye sahiptirler.