Meme Dikleştirme (Mastopeksi)

Meme Dikleştirme (Mastopeksi)

Kadınların yaşlarının ilerlemesi, bebeklerin emzirilmesi ve yer çekimi gibi faktörlerden ötürü göğüslerde sarkma problemleri görülebilir. Bu gibi nedenlerden ötürü oluşan sarkmaların giderilerek daha dik göğüslere sahip olmak için ameliyat ile göğüs büyütme yöntemleri uygulanmaktadır.

Göğüs büyütme için ameliyatlı ve ameliyatsız çözümler mümkün olsa da dikleştirme için henüz ameliyatsız bir çözüm bulunmamaktadır. Göğüs büyütme çok sık tercih edilmektedir.

Genel anestezi altında yapılacak estetik ameliyatı ile meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme için şekillendirme yapmak mümkündür.

Bu işlemler arasında meme büyütme  çok sık yapılmaktadır.

Meme büyütmenin yanı sıra sarkan memeler için meme dikleştirme operasyonuda oldukça sık tercih edilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatını Kimler Olabilir?

Yapılan estetik ameliyatı sarkıklığı gidererek daha dik göğüslere kavuşulmasını sağlayacağından bu ihtiyacı hisseden herkes bu ameliyatı olabilir.

Memelerdeki sarkıklık oranı çok fazla değil ise bu ameliyat önerilmez ancak meme büyütme estetiği yapıldıktan sonra kadınların istedikleri boyutta ve şekilde memelere sahip olmaları mümkündür.

Ameliyat niyetinde olan kadınlara aşağıdaki hususlar hatırlatılmaktadır;

  • Ameliyat niyetinde olan kadınlar ameliyattan önce mutlaka mamografi çektirmelidirler,
  • Kadınlar ayna karşısında göğüslerinin sarkma miktarını ölçebilirler. Eğer meme ucu, meme altındaki katlantı çizgisinin altına inmişse ameliyat için adaysınız demektir,
  • Dikleştirme ameliyatı sonrası şekil istediğiniz gibi olabilir ancak memelerde mutlaka ameliyat izi kalcaktır,
  • Memelerde sarkma ne kadar çok ise ameliyat izi de o oranda büyük olacaktır Meme küçültme işlemi için bu konuda dikkatli olmak gerekmektedir.

Ameliyat esnasında oluşacak ameliyat izi genel anlamda göğüslerinden memnun ancak daha dik olmasını isteyen kadınları rahatsız edebilir ancak sarkık göğüslerinin dikleşmesini isteyen kadınlar için bu iz bir detay olarak kalmakta ve ciddi rahatsızlık yaratmamaktadır.

Meme Dikleştirme Operasyonlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Meme dikleştirme estetik ameliyatlarının sonrasında karşılaşılabilecek sorunlar arasında her ameliyat sonrası görülebilecek olan enfeksiyon ve kanama riski vardır. Bazı durumlarda da sigara içen hastalarda cilt kaybı görülebilir. Bu durumda deri siyah renkli sert bir hal alır ve pansuman gerekebilir.

Bu ameliyatı geçiren hastaların normal iş yaşamına dönme süresi bir hafta olarak ön görülmektedir. Göğüs estetiği ameliyatlarında ciddi bir kanama olasılığı neredeyse yoktur ancak meme kenarında kan birikmesi hematom şeklinde olabilir.

Opr. Dr. Çağdaş Orman gibi uzman cerrahlar tarafından sıklıkla yapılan bu ameliyatlarda İstanbul Cerrahi Merkezleri önemli tecrübeye sahiptir.