Yüz Estetiği

Sosyal varlık olan insan toplumda kendine yer edindiği sürece bir öz bakım sürecine ihtiyaç duymaktadır. Yüz; kişinin kendi imajı, haysiyet ve prestijidir. Bu nedenledir ki modern çağımızın getirimlerinden uzun ve sağlıklı yaşamak; güzel yaşlanmak algısını da karşımıza çıkardı.

Yüzü genç tutmak için estetik uygulamalar günden güne artmaya başladı. Yaşlanma tamamen durdurulmasa da hayatımıza girmesi geciktirilebiliyor.

Yüze İmplant Uygulamaları

İlerleyen yaşlarda insan vücudunda oluşan kırışıklıklar ve sarkmalar can sıkıcı boyutlara ulaşabilir. Bu tip yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesi ya da ortadan kaldırılması için birçok seçenek mevcuttur. Estetik müdahale sonucu elde edilen çözümler, çene için hem yaşlılık belirtilerini gidermek isteyen ileri yaşlarda hem de daha iyi görünüme sahip olmak isteyen genç yaşlarda tercih edilmektedir.

İnsan yaşı ilerledikçe bilhassa yüzün destek yapısını oluşturan kemiklerde hacim kaybı görülebilir. Bu hacim kayıplarının boyutuna göre çözümler sunulmaktadır. Küçük boyutlu kayıplarda dolgu ve yağ grefti uygulamaları uygulanırken büyük boyutlu hacim kayıplarının görüldüğü çene ucu ve elmacık kemiği küçüklüğü gibi durumlarında implant uygulaması çözüm olarak kullanılmaktadır.

Yüz Estetiği Ne Zaman Yapılabilir?

Yüz görüntünüzün daha güçlü, canlı ve ahenkli görünmesi için çene implant ve çene protez uygulamalı ciddi manada fayda sağlamaktadır. Çoğu kişi tarafından elmacık kemiklerinin belirgin derecede çıkık olması çekici bulunmaktadır.

Bu anlamda çene protez çok sık kullanılmaktadır.

Elmacık kemiklerinin üstüne yüz protez madde yerleştirilerek yapılan yanak estetiği ile daha keskin bir görüntü elde edilebilir.

Bu gibi uygulamalar ile yapılan yüz estetik ameliyatı alanında tecrübeli uzmanlar tarafından yapılmalı ve takip edilmelidir.

Silikonda kullanılarak yapılan yüz protez ve bu estetik operasyonlar yüz kemiklerinin tamamen oturduğu 20 yaşından sonra yapılabilmektedir.

Yüz implant malzemesi olarak silikon bazlı plastik veya hidroksiapatit gibi seramik malzemeler kullanılmaktadır.

Yüz Estetik Operasyonlarında Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşılabilir?

Görülme sıklığı çok azda olsa yüz implantları kullanılan bazı operasyonlarda aşağıdaki sorunlarlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu sorunların çözümü için bazen iyileşme süresinin tamamlanmasını beklemek gerekebilir. Bazı durumlarda ise yapılan implantın alınarak yerine yeni bir implant yerleştirmek gerekebilir. Karşılaşılabilecek sorunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Çene ve yanaklarda geçici ya da kalıcı hissiyat bozuklukları,
  • İmplantın uygulandığı alanda enfeksiyon kapma riski,
  • İmplantların yanaklara simetrik olarak yerleştirilememesi sonucu yüzde oluşabilecek asimetrik bozukluklar,
  • Yerleştirilen implantın yerinden oynaması,
  • Yerinden hareket eden implatın kemikte erozyona neden olması,

Daha güzel bir görüntüye kavuşmak için yapılacak bu operasyonların sağlığınızı tehdit etmemesi için güvenilir ve tecrübeli uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular

+Germe ameliyatı nedir? Ne gibi işlemler yapılmaktadır?
Gevşemiş ve sarkmış olan dokuyu eski haline getirmektir. Yüz germe, alın ve kaş germe, boyun germe, göz kapağı estetiği, iple askılama, kaş kaldırma başlıca yapılan ameliyatlardır. Bu ameliyatlara ek olarak hacim arttırıcı işlemler sıklıkla beraber uygulanmaktadır.
+Cildimin sıkılaşmasını istiyorum ne gibi uygulama yaptırabilirim?
Cildin sıkılaşmasına yardımcı işlemlerin başında radio-frekans uygulamaları gelmektedir. Cilt altı ve derin dokuda sıkılaşmaya neden olan bu uygulamalar düzenli aralıklarla yapılabilir işlemlerdir. Uygun hastalarda yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.
+Sadece cildime yönelik bir işle uygulaması var mıdır?
Cildin canlanmasına ve lekelerin azalmasına yardımcı yöntemler mevcuttur. Cilt bakımı, yüz soyma (peeling), dermaroller uygulamaları, lazer uygulaması ve mezoterapi uygulamaları en başta gelen yöntemlerdir.
+Yüzüme her işlemi yaptırabilir miyim?
Yüze her işlem yapılmaz sadece ihtiyaçlarınıza göre işlem yapılır. Yaşınıza bağlı olarak yüzde oluşan sıkıntılara yönelik işlem yaptırmak en doğrusudur. Unutmayalım ki yaşlanma nasıl uzun bir süreçse yaşlanma etkilerini geriye döndürmek de bir süreç almaktadır. Mucize bir tedavi yoktur. Uygun tedavi vardır ve bu en etkilisidir.